Loading...

Czym jest dieta ketogiczna i kiedy się ją stosuje?

Stosowanie diety często bywa koniecznością dla osób, którym wprowadzenie zróżnicowanego i zbilansowanego jadłospisu nie przychodzi łatwo i samoistnie, a takich osób jest niewiele.

Większość z nas często korzysta z produktów wysokoprzetworzonych zawierających duże ilości cukru czy tłuszczy. Rzadko kiedy sami z siebie preferujemy zdrowe produkty spożywcze, pełne zdrowych tłuszczy, wysoko złożonych węglowodanów czy wreszcie aminokwasów, o których tutaj mowa. Tradycyjnie często sięgamy po biały makaron i pieczywo w tym samym kolorze – czyli niezawierające nawet błonnika. Pustych kalorii często dostarczamy dużą ilością ziemniaków – bo kto nie lubi ziemniaków z masłem, tłuszczykiem albo tych pieczonych? Szpinak czy brokuły kojarzą nam się bardziej ze znienawidzonymi daniami z przedszkola niż ze zdrowym, pełnowartościowym posiłkiem, który może być dodatkowo atrakcyjny zarówno wizualnie jak i smakowo.

Czym jest dieta ketogiczna i kiedy się ją stosuje?

No to czym jest dieta ketogeniczna?

Jest to jedna z diet eliminacyjnych, czyli wykluczających lub znacząco ograniczających pobór pewnych grup składników odżywczych, inaczej zwana nisko-węglowodanową. W tej diecie chodzi o zmniejszenie lub wyeliminowanie podaży cukrów, chodzi tu zarówno o cukry proste jak i wysoko złożone węglowodany, tak często polecane przy innych rodzajach diet. Organizm, za pomocą zmiany sposobu odżywania z opartego na węglowodanach – na oparty o tłuszcze i aminokwasy wprowadzany jest w stan ketozy. Ketoza może być traktowana jako narzędzie fizjologiczne służące do optymalizacji procesów zachodzących w organizmie. Już w początkowej fazie wprowadzenia diety – zwykle po pierwszych trzech dniach następuje znaczący spadek glukozy we krwi. Następnie organizm przystosowuje się do czerpania energii z ciał ketonowych – zamiast jak do tej pory glukozy.

Chcesz wiedzieć więcej czym jest dieta ketogeniczna Pod tym linkiem przeczytasz szczegóły dotyczące diety nisko-węglowodanowej, dowiesz się czym jest i czy warto ją stosować. Sprawdź czy jest odpowiednia dla Ciebie!