Loading...

Miotła zbożowa w uprawach

W uprawach zboża może pojawić się charakterystyczny chwast o nazwie miotła zbożowa, która może zmniejszać zbiory nawet o 30 procent.

Warto zatem obserwować uprawy, w przypadku występowania chwastów możemy zastosować obecnie bardzo skuteczne herbicydy selektywne, które usuną chwasty nie wyrządzając szkody roślinom uprawnym.

Miotła zbożowa w uprawach

Jak pozbyć się chwastów z upraw zboża?

Często herbicydy mogą eliminować całej grupy chwastów, będą to przykładowo chwasty dwuliścienne. Oczywiście należy stosować preparaty zgodnie z zaleceniami producentów, należy wykorzystać odpowiednią dawkę na danym obszarze. Opryski można powtarzać, sprawdzać w jaki sposób wpływają na rośliny, możemy wypróbować także różne typy oprysków, ponieważ chwasty z czasem zyskują odporność na działanie herbicydów. Miotła zbożowa może przypominać kępy trawy, jest to roślina dość charakterystyczna, którą łatwo rozpoznamy w uprawach zboża, wówczas warto wybrać hybrydy, które są łatwo dostępne, ich działanie zostało potwierdzone. Jeżeli chcemy zminimalizować ilość chwastów, warto sprawdzać jakość ziarna, które musi pochodzić ze sprawdzonego źródła. Można także zmieniać materiał siewny, warto także zadbać o czystość sprzętu do zbioru oraz siewu, wyczyścić go z nasion chwastów. Z pewnością bardzo istotne jest także monitorowanie upraw, szybka reakcja na występowanie chwastów.

Oprócz miotły zbożowej w uprawach możemy spotkać także takie chwasty, jak jasnota purpurowa, komosa biała, gwiazdnica pospolita, mak polny. W zależności od warunków niektóre rodzaje chwastów mogą rozwijać się wcześniej niż zboże. Jest to bardzo niekorzystne, ponieważ wówczas szybko rozwijające się chwasty będą pobierały wodę z gleby, znacznie zmniejszając nasze przyszłe plony. Dlatego możemy stosować herbicydy prewencyjnie, następnie herbicydy naliścienne. W tym przypadku herbicyd będzie zaburzał naturalne procesy w roślinie, takie jak fotosynteza.

Więcej na temat zwalczania miotły zbożowej, środków jakie możemy wykorzystać, przeczytamy na stronie https://zwalczamychwasty.pl/zwalczanie-miotly-zbozowej-w-zbozach-jest-coraz-trudniejsze/. Dowiemy się, które środki są najbardziej skuteczne, kiedy możemy je stosować, jak również dowiemy się, jakie inne chwasty będą usuwane przy ich pomocy.