Loading...

Usuwanie kamienia z ekspresu do kawy

Właściciele ekspresów do kawy muszą pamiętać o czyszczeniu, zwłaszcza jeżeli posiadają twardą wodę, która powoduje nadmierne osadzanie się kamienia.

W tym przypadku kamień będzie osadzał się na wszystkich elementach, przez które przepływa woda w ekspresie, na grzałce, w rurkach, niekiedy doprowadzając do ich zatkania. Należy zatem zadbać o właściwe odkamienianie. Możemy wykorzystać domowe sposoby, kwasek cytrynowy lub ocet, jednak mogą one pozostawiać zapach, dlatego możemy wybrać profesjonalny odkamieniacz dedykowany dla ekspresów do kawy.

Usuwanie kamienia z ekspresu do kawy

Jak używać odkamieniaczy do ekspresów?

Możemy wybrać odkamieniacz w płynie, najczęściej są to odkamieniacze o pojemności 400 lub 500 ml. W przypadku wielu ekspresów najczęściej jednorazowo wykorzystujemy 100 ml, rozcieńczamy odkamieniacz z wodą, wlewamy go do pojemnika na wodę. Nowoczesne ekspresy do kawy mają funkcję automatycznego czyszczenia, wówczas woda z odkamieniaczem przepuszczona jest przez ekspres. W zależności od potrzeb możemy odkamienianie przeprowadzić dwukrotnie, następnie należy pamiętać o przepuszczeniu przez ekspres czystej wody, aby pozbyć się resztek kamienia oraz odkamieniacza.

Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się świeżą, aromatyczną kawą, która nie będzie posiadała osadu, fusów, niekiedy zabrudzony ekspres może stać się pożywką dla bakterii. Ekspres czyścimy przy częstym użytkowaniu raz w miesiącu lub też raz na dwa tygodnie, producenci często zalecają czyszczenie co 200 filiżanek, jednak możemy wykonać czyszczenie częściej, zwłaszcza jeżeli posiadamy funkcję automatycznego czyszczenia. Odkamieniacz dotrze do wszystkich miejsc trudno dostępnych, pozbędziemy się kamienia z grzałki, co może zwiększyć wydajność nawet o 20 do 30%, zmniejszymy także zużycie energii elektrycznej. Należy zadbać także o czystość zbiornika wody, wyczyścić wszystkie elementy, które możemy wyjąć z ekspresu, jak również dostępne są specjalne szczotki, które pomogą nam w udrożnieniu rurek.

Warto skorzystać z odkamieniaczy znanych firm, które produkują także ekspresy do kawy, może to być odkamieniacz w tabletkach electrolux. Odkamieniacze sprzedawane są po kilka sztuk, dzięki czemu opakowanie wystarczy na 4 czy też 5 zabiegów czyszczenia naszego ekspresu. Dzięki temu przedłużymy żywotności naszego urządzenia, będziemy mogli cieszyć się smaczną i świeżą kawą.