Loading...

Niewidoczny aparat ortodontyczny zakładany od wewnątrz

Korekcja wady zgryzu jest istotnym krokiem w poprawianiu funkcji żucia, estetyki uśmiechu oraz ogólnego zdrowia jamy ustnej.

Tradycyjne aparaty ortodontyczne często kojarzą się z widocznymi metalowymi elementami, które mogą wpływać na pewność siebie pacjentów.

Niewidoczny aparat ortodontyczny zakładany od wewnątrz

Czym jest lingwalny aparat ortodontyczny?

Dzięki dużemu postępowi w dziedzinie ortodoncji, niewidoczne aparaty są zakładane od wewnątrz jamy ustnej, stają się coraz bardziej popularne. Jest to lingwalny aparat ortodontyczny, który umożliwia leczenie wad zgryzu i wymowy za pomocą zamocowania aparatu na wewnętrznej powierzchni zębów. Są to aparaty dopasowywane indywidualnie, wykonuje się szczegółowe odciski jamy ustnej pacjenta, na podstawie których specjalista ortodonta projektuje i wykonuje indywidualnie dostosowany aparat. Następnie jest on mocowany na wewnętrznej powierzchni zębów za pomocą specjalnych klejów lub zamków. Dzięki temu można cieszyć się pięknym uśmiechem podczas prowadzenia korekcji zgryzu, cofania wystających zębów, czy też poprawieniu innych niedoskonałości związanych ze zgryzem oraz zębami.

Dzięki precyzyjnie dostosowanym zamkom i drutom, aparat wywiera odpowiednie siły na zęby, przemieszczając je stopniowo do zamierzonej pozycji. Jest to proces stopniowy, który wymaga regularnych wizyt u ortodonty w celu dostosowywania aparatu i monitorowania postępów. Wiele wad zgryzu jest związanych z nieprawidłowym ustawieniem języka i warg, co może prowadzić do trudności w prawidłowym wymawianiu wyrazów. Poprzez odpowiednie skierowanie i ustabilizowanie zębów, lingwalny aparat ortodontyczny może pomóc w korygowaniu wad wymowy, takich jak wargowa wada zgryzu czy zgryz krzyżowy.

Ortodonci mogą wymienić wiele zalet, jakie posiadają aparaty na zęby niewidoczne, dla wielu osób bardzo ważna jest estetyka, aparat może być ukryty po wewnętrznej stronie zębów. Dodatkową zaletą umiejscowienia będzie również możliwość łatwego szczotkowania zębów po stronie zewnętrznej. W przypadku tradycyjnych aparatów po stronie zewnętrznej niekiedy mogą pozostawać w nim resztki jedzenia, co może być bardzo nieestetyczne i prowadzić do rozwoju bakterii.