Loading...

Zapalenie ucha u dziecka

Bardzo częstą infekcją wśród dzieci, zwłaszcza młodszych są infekcje uszne.

Dzieje się tak dlatego że układ odpornościowy u dziecka jest przez długi okres czasu niedojrzały, a to powoduje, że łatwo łapie różnorodne infekcje oraz choroby. Jeżeli budowa anatomiczna ucha także jest nieprawidłowa, co się bardzo często zdarza, wówczas dochodzi do różnorodnych infekcji w jego obrębie. Zapalenie ucha to bardzo trudna, uciążliwa a dodatkowo często nawracająca dolegliwość. Co więcej zapalenie ucha cechuje się dużą bolesnością, a tym samym należy udać się do lekarza, aby móc walczyć z chorobą. Pomocny będzie nie tylko lekarz pediatra, pierwszego kontaktu, ale również lekarz laryngolog.

Konsultacja lekarska jest bardzo ważna, ponieważ nieleczone zapalenie ucha lub też źle leczone może prowadzić do groźnych powikłań i komplikacji na całe życie. Większość infekcji ucha związanych jest z trąbka Eustachiusza.

Warto wiedzieć, że jest to przestrzeń łącząca ucho z nosem i gardłem. Co więcej trąbka jest szeroka oraz krótka. Tym samym w niej może z łatwością osadzić się wydzielina wydostająca się z dróg oddechowych, a nawet pokarmowych. Prowadzi to nie tylko do zablokowania przewodów słuchowych, ale także do odbijania a nawet wymiotów. Tym samym bardzo latwo wywiązuje się stan zapalny w obrębie ucha. Oczywiście chorobie towarzyszy duży ból i dyskomfort co powoduje, że musimy podjąć szybkie i skuteczne leczenie. Nie tylko w ten sposób może dojść do infekcji ucha, powodów może być o wiele więcej. Jednymi z nich są ząbkowanie, któremu towarzyszy nadmierna ilość produkcji śliny, wszelkie alergie, przerost migdałków, a nawet choroba jaką jest świnka. Objawy zapalenia uszu to nie tylko ból w jego okolicy, ale także gorączka, rozdrażnienie, biegunka i bóle brzucha, a często też niedosłuch.

Zapalenie ucha u dziecka jest chorobą, którą trzeba jak najszybciej zdiagnozować ponieważ może prowadzić do różnorodnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

W pierwszej kolejności warto zasięgnąć informacji na stronie https://www.cmpromed4kids.pl/zapalenie-ucha-najczestsza-choroba-malych-dzieci/, dzięki której sami będziemy mogli przekonać się, czy choroba naszego dziecka faktycznie dotyczy zapalenia ucha. W następnej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, czyli do pediatry. Jeżeli leczenie zapalenia ucha jest skomplikowane i obawiamy się czy przebiega prawidłowo, warto udać się do lekarza specjalisty jakim jest laryngolog. Jeżeli laryngolog uzna za konieczne, należy w czasie leczenia zapalenia ucha wykonać dodatkowe badania, aby znaleźć przyczynę, zwłaszcza jeśli zapalenie wciąż lub też bardzo często nawraca. Leczenie ucha powinno być szybkie i skuteczne ponieważ może wywołać wiele powikłań. Niekiedy nieleczone zapalenie ucha prowadzi do trwałych zmian, które możemy wykryć jedynie z pomocą badań radiologicznych.