Loading...

Zalety stosowania herbicydów w rolnictwie

Herbicydy lub środki chwastobójcze są formą pestycydów, których rolnicy i ogrodnicy używają do zwalczania niepożądanych roślin, czyli chwastów. Przed latami 30. XX wieku nie wiadomo było dokładnie, co herbicydy eliminują, ale z pewnością były toksyczne dla ludzi.

Nowe rodzaje herbicydów powstały, gdy postęp chemii syntetycznej nastąpił w latach 30. i 40. Nowsze herbicydy były bardziej specyficzne i dokładne dla osiągnięcia celu, ale wciąż niedoskonałe. Istnieje wiele klasyfikacji herbicydów. Istnieją selektywne herbicydy, które zwalczają określone chwasty, pozostawiając pożądaną uprawę lub rośliny bez szwanku. Następnie istnieją niespecyficzne herbicydy, które eliminują wszystkie materiały roślinne poprzez kontakt. Herbicydy są również klasyfikowane według aktywności, terminu stosowania, mechanizmu działania lub rodzaju niszczonej roślinności.

Zanim zdecydujesz, czy zastosujesz herbicydy do swoich upraw czy ogrodu, oto niektóre z ich zalet i wad.

Ręczne pielenie chwastów może być kłopotliwe, szczególnie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto jest to również czasochłonne, zwłaszcza jeśli zarządzasz szeroko zakrojoną kontrolą chwastów na pastwiskach i farmach. Dzięki herbicydom rolnicy i ogrodnicy mogą po prostu spryskać cały obszar odpowiednim herbicydem, aby zapobiec rozwojowi chwastów. Mniej czasu spędzanego na ochronie uprawy oznacza więcej czasu z rodziną czy na inne wartościowe czynności. Niektóre chwasty, na przykład wieloletnie, są trudniejsze do usunięcia. Wynika to z faktu, że wyrywanie ręczne może nie usuwać wszystkich korzeni, co może prowadzić do szybkiego odrastania roślin. Zmniejszy to również tendencję do kontaktu z trującymi lub alergennymi roślinami, ponieważ nie trzeba ręcznie usuwać chwastów. Niektóre pestycydy mają długofalowe działanie, ponieważ substancja chemiczna pozostaje dłużej w glebie i nadal będzie działać poprzez zwalczanie szkodników w rzepaku. Pestycydy mogą zwiększyć plony poprzez wyeliminowanie chwastów konkurujących z uprawami o wodę, światło słoneczne i składniki odżywcze pobierane z gleby. Oprócz tego herbicydy mogą również zmniejszyć niedobory żywności i ceny żywności.