Loading...

Jak wybierać zdrowe pieczywo?

Kiedy chcemy zakupić dobrej jakości pieczywo, powinniśmy wiedzieć, z czego wypiekany jest chleb.

Oczywiście oprócz mąki używana jest woda oraz sól. W procesie wytwarzania pieczywa używa się także zakwasu, jest to odpowiednio wcześniej przygotowana mieszanina mąki i wody, która fermentuje, a przy okazji wytwarza się kwas octowy. W przypadku mąki mamy do czynienia z różnego rodzaju typami, a im wyższy jest typ mąki, tym więcej otrębów w niej znajdziemy, a to oznacza większą zawartość witamin grupy B, cynku, magnezu oraz oczywiście błonnika. Tego rodzaju pieczywo będzie cięższe od tradycyjnego pieczywa białego, z pewnością jest to chleb zdrowszy i lepszej jakości. Dlatego też jeżeli będziemy poszukiwali chleba, warto wziąć bochenek do ręki i sprawdzić jego wagę. Jeżeli chleb jest lekki, sprawia wrażenie miękkiego i puszystego, wówczas może być to pieczywo gorszej jakości. Jak wybierać zdrowe pieczywo?

Warto poszukiwać pieczywa ciemnego, wieloziarnistego, dzięki czemu mamy pewność, że będzie to pieczywo zdrowe, dobrym pomysłem jest także kupowanie pieczywa żytniego.

W przeciwieństwie do chleba wytwarzanego z pszenicy i mąki pszennej, mąka żytnia charakteryzuje się lepszymi właściwościami, jest zdrowsza, posiada więcej składników odżywczych. W zależności od typu mąki możemy uzyskać różnego rodzaju pieczywo, taki jak Graham, pieczywo białe, ciemne. Powinniśmy także uważać, ponieważ niektóre piekarnie mogą dodawać różnego rodzaju barwników, wówczas pieczywo ciemne jest zabarwione sztuczne, a w rzeczywistości jest to pieczywo białe z mąki pszennej. Różnego rodzaju pieczywo znane jest od 1000 lat, początkowo otrzymywane z różnego rodzaju zbóż, wypiekane przy ogniskach, na gorącym kamieniu, stąd niektórzy przyjmują, że tradycyjny okrągły kształt chleba może brać się właśnie od przygotowania na kamieniu. Obecnie wiele piekarni wraca do tradycyjnych metod wyrobu chleba, posiadają piece, które opalane są drewnem, posiadają także specjalne kamienne płyty, na których sklep wzrasta odpowiednio. Warto oczywiście poszukiwać chleba z tego rodzaju piekarni. Jeżeli chcemy poszukać dobrej piekarni w naszym mieście, warto wejść na stronę internetową na której znajdziemy Plebiscyt piekarni, i możemy poczytać o metodach produkcji pieczywa w poszczególnych piekarniach, z pewnością wybierzemy najlepszej jakości pieczywo w naszym mieście.