
Wiele osób myśli, że kiedy dziecko staje się pełnoletnie lub może się samodzielnie utrzymać, to obowiązek alimentacyjny spoczywający na rodzicach wygasa automatycznie, jednak tak się nie dzieje.
W większości sytuacji płatności alimentów są nakazywane do ukończenia przez dziecko 18 roku życia lub do ukończenia edukacji. Jednak obowiązki alimentacyjne opierają się na złożonych przepisach prawnych i decyzjach sądu podejmowanych w indywidualnych przypadkach.
Kiedy złożyć pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego
W przepisach prawnych na temat obowiązku alimentacyjnego stwierdza się, że obowiązek alimentacyjny będzie obowiązywał do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, kiedy to osoba jest traktowana zgodnie z prawem jako osoba dorosła i może zawierać umowy, podjąć pracę, sama o sobie stanowić. Jednak nie oznacza to, że obowiązek alimentacyjny nałożony na rodziców ustaje automatycznie, należy w sądzie złożyć stosowny w niosek, który zostanie rozpatrzony na rozprawie.
Częstym wyjątkiem od ustania obowiązku alimentacyjnego wygasającego z chwilą osiągnięcia pełnoletności jest sytuacja, gdy dziecko skończyło 18 lat, ale nadal uczęszcza do szkoły średniej czy na studia. Jeśli dziecko nadal mieszka w domu rodzinnym i jest uzależnione od wsparcia rodziców, ponieważ nie może się samo utrzymać. Sąd może zawrzeć w nakazie alimentacyjnym sformułowanie stwierdzające, że obowiązek alimentacyjny będzie obowiązywał do czasu, gdy dziecko stanie się samodzielne.
Sąd rozpatrując wniosek o zniesienie nakazu alimentacyjnego bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak sytuacja życiowa dziecka, powód, dla którego dziecko nadal mieszka z rodzicem, zależność finansowa dziecka, zasoby finansowe obojga rodziców, zaangażowanie dziecka w program szkolny, koszt edukacji dziecka, jak rodzice dzielą koszty edukacji i utrzymania dziecka. Należy pamiętać, że obowiązek alimentacyjny nie kończy się automatycznie, należy złożyć w sądzie pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego. Trzeba we wniosku uzasadnić, na jakiej podstawie chcemy zakończyć płacenie alimentów na dziecko, może to być osiągnięcie pełnoletności, podjęcie pracy, wyprowadzenie się z domu rodzinnego, usamodzielnienie się i inne powody, które sąd weźmie pod uwagę wydając orzeczenie.