Loading...

Jak ładujemy pojazdy elektryczne?

Właściciele samochodów elektrycznych powinni zadbać o odpowiednią infrastrukturę ładowania, odpowiednie wtyczki, stację którą możemy umieścić w domu, przy garażu.

Często są to stacje ładowania, które pozwalają na naładowanie samochodu stojącego w pobliżu budynku, w tym przypadku warto wybrać model o dłuższym kablu, który zapewni nam odpowiednią wygodę. Często wykorzystywane są skrzynki ścienne, natomiast cały system ładowania, umieszczony jest w budynku, przykładowo w garażu.

Jak ładujemy pojazdy elektryczne?

Jak działają ładowarki wallbox do samochodów elektrycznych?

Teoretycznie samochody możemy ładować korzystając ze standardowej sieci elektrycznej, jednak specjaliści odradzają ładowanie bezpośrednie, warto zastosować odpowiednią stację ładującą. Obecnie coraz częściej w przestrzeni publicznej możemy spotkać stacje ładujące dostępne nie tylko na stacjach benzynowych, ale także w centrach miast, przy autostradach, trasach szybkiego ruchu. Sieć ładowarek do aut elektrycznych cały czas się rozwija, możemy zatem pokonywać różne trasy naszym elektrykiem. W wielu przypadkach wykorzystuje się specjalne karty do ładowania, dostępne są szybkie ładowarki, które pozwalają na naładowanie samochodu podczas gdy możemy przykładowo zjeść hamburgera na stacji benzynowej. Technologia związana z autami elektrycznymi cały czas jest unowocześniania, samochody elektryczne posiadają coraz bardziej wydajne baterie, możemy pokonywać coraz dłuższe trasy.

Ładowanie pojazdu ze stacji jest bezpieczne, umieszczamy w gniazdku wtyczkę z przewodem, jest ona blokowana do czasu naładowania, regulowanie często połączone jest z zamkiem centralnym w samochodzie. Akumulatory w samochodach elektrycznych magazynują prąd stały, jednak w gniazdkach standardowych jest oczywiście prąd przemienny. Dlatego stosowane są odpowiednie przetwornice, konwertery, które zamieniają prąd przemienny w stały, który umożliwia naładowanie naszego pojazdu. W zależności od dostępności ładowarek warto zastanowić się nad najbardziej opłacalną opcją, czy będzie to ładowanie w domu, czy też możemy znaleźć tanie ładowarki na trasie.

Często stosowane są ładowarki wallbox cena zależy od parametrów, możemy wybrać ładowarki 32 ampery, są to rozwiązania lekkie, łatwe w montażu, posiadają moc 7.4, 11 lub 22 kW. Możemy zamontować je przy domu w garażu, często stosowane są także na parkingach przy hotelach, parkingach w pobliżu miejsc pracy. Wydajna ładowarka pozwoli nam na szybkie naładowanie baterii pojazdu, dzięki czemu nie musimy zbyt długo oczekiwać na możliwość dalszej podróży.