Loading...

Odkładanie wszystkiego na później czyli prokrastynacja

Wiele osób odkłada coś na później. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest to prokrastynacja. Trudno wymienić kogoś, kto tego nie robi i czasami ma to swoje dobre strony, ale w wielu przypadkach wiąże się ze sporym stresem.

Jeśli okładamy coś na później i później to w pewnym momencie przyjdzie termin oddania projektu, a my go nie mamy. Trzeba wtedy pracować o wiele ciężej, że można było nadrobić czas. Jest wiele rodzajów takiego zachowania. Jest prokrastynacja unikowa i jest to spowodowane tym, że mamy zbyt małe mniemanie o osobie. Boimy się, że przegrały, dlatego unikamy wykonywania takich zadań. W ten sposób nigdy się za niego nie bierzemy albo mając takie podejście zrobimy to naprawdę źle. Może by to również prokrastynacja związana z pobudzeniem. Lubimy, kiedy jesteśmy prawie spóźnieni. Rośnie nam wtedy adrenalina i czujemy się super. Nie każdy jednak nadaje się do takich zadań i trzeba uważać. Jest również prokrastynacja decyzyjna. Czasami tej mniej ważne decyzje, mimo że mamy o nich wszystkie dane podejmujemy późno. Wiemy, że zdążymy, dlatego się nie spieszymy.


Oczywiście, jeśli chcemy to wszystko można będzie zmienić aczkolwiek zmiany wymagają poświecenia.

Trzeba będzie zmienić swoje zachowanie, czyli nie rozpraszać się i starać się trenować rozpoznawanie działań. Potrzebne są również zmiany we własnych przekonaniach. Musimy zmienić swoje nastawienie i wzbudzić w sobie poczucie większej wartości. Musimy również trenować siłę woli i samoregulacje emocji. Bardzo często konieczna jest też terapia gdzie będziemy pracować ciężko i intensywnie nad swoimi zrachowaniami i emocjami. Już teraz wiemy, czym jest prokrastynacja i wiemy również, że wielu z nas ma z nią problemy. To, dlatego trzeba będzie znaleźć rozwiązanie, które daje efekty. W ten sposób poradzimy sobie z tymi problemami i będziemy czuć się o wiele lepiej. Obowiązki, jakie mamy będą przez nas wykonywane o wiele łatwiej i szybciej. Trzeba zabrać się za siebie i dążyć do korzystnych zmian, a wtedy będziemy zadowoleni.