Loading...

Niwelowanie uszkodzeń karoserii metodą PDR

Każdy kierowca chce, aby jego auto wyglądało jak najlepiej, dba o stan techniczny, wygląd pojazdu.

Niektóre auta w czasie użytkowania mogą ucierpieć z powodu stłuczki, gradu, mogą wystąpić różnego rodzaju wgniecenia na powierzchni karoserii. W tym przypadku możemy skorzystać z pomocy blacharza, który dokona napraw, wykorzysta szpachlę, która zniweluje wgniecenie oraz położy nowy lakier. Jednak w przypadku kiedy powierzchnia lakieru na wgnieceniu nie jest uszkodzona, możemy skorzystać z metody PDR, czyli bezinwazyjnego usunięcia wgniecenia.

Niwelowanie uszkodzeń karoserii metodą PDR

Na czym polega usuwanie wgnieceń PDR?

Usuwanie wgnieceń metodą PDR jest wygodne oraz trwa dużo krócej niż naprawa przy pomocy użycia szpachli, ponownego lakierowania. Możemy wykorzystać wiele specjalistycznych narzędzi, które ułatwiają wygięcie blachy od środka, często dostęp do wygiętych elementów jest dość trudny. Może okazać się, że potrzebny będzie demontaż elementów plastikowych w przypadku drzwi czy też bagażnika. Jeżeli nie możemy dostać się do tego miejsca od środka, można wykorzystać narzędzia takie jak wybijaki, które przyczepiane są za pomocą kleju, w zależności od rodzaju wgniecenia, jego kształtu, możemy wykorzystać kilka wybijaków, przymocowuje się je w odpowiednich miejscach.

Specjaliści PDR mogą wykorzystać także urządzenia naciągające blachę o większej sile, mogą być to łańcuchy, pasy przymocowane do blachy w wielu punktach. Dodatkowo wykorzystuje się oświetlenie LED pod odpowiednim kątem, aby wykryć wszystkie mniejsze uszkodzenia, które powstały przykładowo w wyniku opadów gradu. W ten sposób karoseria może powrócić do swojego pierwotnego kształtu bez konieczności ponownego lakierowania powierzchni. Doświadczeni specjaliści mogą usuwać także nietypowe wgniecenia o różnym kształcie, w tym przypadku może być to wyciąganie blachy na kilku etapach, należy wiedzieć, który element wyciągać w pierwszej kolejności, tak aby uzyskać zadowalający efekt.

Na rynku znajdziemy także wiele firm, które oferują specjalistyczne szkolenia PDR. Doświadczone osoby, które od lat zajmują się usuwaniem wgnieceń, mogą przeszkolić pracowników firm zajmujących się naprawami blacharskimi. Na stronie internetowej szkoleniepdr.pl przeczytamy więcej na temat szkoleń PDR, większość szkolenia to praktyczna nauka usuwania wgnieceń na wielu różnych przykładach. W ten sposób kursanci dowiedzą się, w jaki sposób używać narzędzi w zależności od typu wgniecenia.