Przebierając się dzieci nie tylko wykorzystują swoją wyobraźnię, ale również ćwiczą zdolności motoryczne i rozwijają siłę fizyczną w czynnościach takich jak wspinaczka i skakanie jak superbohater, bieganie jak kot czy dinozaur, lub tańczenie jak balerina.
Są to ruchy, których zwykle nie wykonaliby w życiu codziennym, więc mają dużo praktyki w ruchu i rozciąganiu oraz dużo ćwiczeń fizycznych podczas balu przebierańców. Dzieci uczą się od siebie nawzajem, a także od innych osób poprzez odgrywanie ról. Przechodzą do wspólnej zabawy, gdy wchodzą w interakcje i komunikują się o tym, co robią, kim są i w co się przebrały. Przebieranie to świetny sposób na zachęcanie do pracy zespołowej i zainteresowania innymi. Dzieci uczą się w ten sposób komunikować i negocjować ze sobą oraz dzielić się informacjami, jakie posiadają. Na zmianę, współpracują, uzgadniają tematy i grają zgodnie z zasadami, a wszystkie te umiejętności są niezwykle ważne, których należy się nauczyć w miarę dorastania. Inną ważną częścią przebieranek jest to, że dzieci mogą uczyć się umiejętności przydatnych w różnych zawodach i rolach. Mogą dosłownie postawić się w sytuacji swoich bohaterów i wzorców do naśladowania z książek, filmów, bajek czy codziennego życia. To z kolei zachęca ich do zbadania, co by zrobili i jak by się zachowali, gdyby byli budowniczym, pielęgniarką, strażakiem, policjantem, tancerką, a nawet kierowcą wyścigowym.
Zabawa kostiumowa to dla dzieci dobra lekcja empatii.
Wyobrażając sobie, że są inną osobą, dziecko musi postawić się na jej miejscu i dowiedzieć się, jakie ma ona zadania do wykonania, i jak je wykonuje. Również dorośli lubią się przebierać, możesz więc kupić również stroje karnawałowe dla dorosłych. Dziecko z rówieśnikami mogą odegrać swoje własne sytuacje i tworzyć historie, a nawet zabawy z różnymi postaciami. Wszystko to wzmacnia zdolność rozumienia uczuć oraz problemów innych ludzi. Zakładanie kostiumów pomaga budować słownictwo, gdy dzieci decydują, co powie ich bohater i jak się powinien zachować.