Loading...

W jaki sposób zmaksymalizować plony w uprawach rzepaku

W rolnictwie oraz ogrodnictwie stosuje się różnego rodzaju środki ochrony roślin.

Mogą być to herbicydy, które niszczą chwasty w uprawach, insektycydy, które pozwalają na pozbycie się insektów, które zagrażają naszym roślinom jak również fungicydy, które służą do zwalczania grzybów. Możemy stosować je w zależności od upraw, obecnie są to bardzo nowoczesne środki, które nie wyrządzają szkód w plonach, jednak bardzo skutecznie pozbywają się zagrożeń.

Środki ochrony upraw rzepaku

W przypadku rzepaku stosuje się różne rodzaje oprysków przeciwko insektom czy też się grzybom, często stosuje się kilka rodzajów oprysków, aby lepiej chronić uprawy. Przed opryskiem powinniśmy zidentyfikować zagrożenie, mogą być to przykładowo charakterystyczne plamy na liściach w różnych kolorach, które będą świadczyły o występowaniu grzyba. Dodatkowo możemy sprawdzić uprawy pod kątem występowania chwastów, sprawdzić, które z nich występują najczęściej, aby dobrać odpowiednie herbicydy selektywne. W uprawach rzepaku często występują problemy z grzybami takimi jak sucha zgnilizna, szara pleśń, mączniak rzekomy oraz wiele innych chorób.

Dodatkowo zagrożeniem mogą być chwasty dwulistne, w tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się herbicyd selektywny, który będzie działał jedynie na chwasty, nie uszkadzając przy tym uprawy rzepaku. Herbicydy możemy zastosować doglebowo przed wzrostem rośliny, mogą czasowo hamować rozwój chwastów na etapie nasiona. Rzepak będzie miał lepsze warunki do wzrostu, może łatwiej przerastać chwasty. Oczywiście opryski możemy stosować w różnych porach roku, w zależności od występowania chwastów. Podobnie stosujemy insekcydy, ważne jest zdiagnozowanie problemu, dobranie odpowiedniej pory oprysku. Bez względu na rodzaj oprysków jakie będziemy wykonywali, warto zwrócić uwagę na warunki pogodowe, unikać powinniśmy zbyt wysokich temperatur oraz opadów deszczu, które mogłoby zmywać oprysk.

Wiele różnych środków ochrony rzepaku znajdziemy na stronie internetowej https://innvigo.com/rzepak/, możemy dobrać różnego rodzaju środki ochrony w zależności od zagrożenia. Dzięki temu możemy liczyć na wysokie plony, możemy także stosować opryski prewencyjnie, przedwschodowo, dzięki czemu zwiększymy ochronę.