Loading...

Jak kontrolować znaki towarowe na polskim rynku?

Jednym ze sposobów wyróżniania się na rynku wśród konkurencji jest stosowanie reklam, a także działań marketingowych.

W ten sposób możliwe jest budowanie pozytywnego wizerunku marki. Oczywiście istotne jest też zadbanie o samą jej wizualizację poprzez zastosowanie właściwego znaku towarowego. Pod tym pojęciem kryje się specjalne oznaczenie, które ma na celu kojarzyć się klientom z konkretnymi produktami, a także przedsiębiorstwami. Nic więc dziwnego, że sporo firm kładzie duży nacisk na tworzenie profesjonalnych i chwytliwych nazw oraz rzucających się w oczy materiałów graficznych.

Jak kontrolować znaki towarowe na polskim rynku?

Znaki towarowe i ich monitorowanie

Jeśli chodzi o znaki towarowe, które można zarejestrować w Urzędzie Patentowym to mamy do czynienia z elementami graficznymi, napisami, a także połączeniem takich dwóch typów elementów. Każdy ma więc sporą elastyczność, jeśli chodzi o tworzenie i wybór rozwiązań wizualizacyjnych marki, a także konkretnych produktów. Warto jednak pamiętać, że takie znaki należy zastrzec, aby uniknąć ich wykorzystywania przez inne, konkurencyjne przedsiębiorstwa.

Istotną kwestią jest właściwe monitorowanie znaków towarowych. Proces ten polega na sprawdzaniu czy jakieś inne firmy nie zarejestrowały albo nie planują rejestracji jakiegoś podobnego znaku. Dzięki temu można ustalić czy dany znak nadaje się do rejestracji albo wnieść sprzeciw, jeśli ktoś planuje zarejestrować znak podobny do już zarejestrowanego. Taki monitoring jest obowiązkiem właściciela konkretnych znaków. Eksperci Urzędu Patentowego nie zajmują się tego typu czynnościami.

Sporo informacji na temat znaków towarowych można znaleźć na stronie https://znakitowarowe-blog.pl/znaczek-tm-co-oznacza-symbol-r/. Procesu monitorowania można dokonywać we własnym zakresie poprzez regularne przeglądanie Biuletynu Urzędu Patentowego, który pojawia się raz na tydzień. Proces ten jest jednak czasochłonny i dość problematyczny. W związku z tym całkiem rozsądnym i bezpiecznym wyjściem jest skorzystanie z usług świadczonych przez rzeczników patentowych. Tacy fachowcy dysponują odpowiednimi narzędziami pozwalającymi na kontrolowanie znaków towarowych i załatwianie różnych kwestii formalnych odnośnie ich rejestracji.