Loading...

Co należy wiedzieć o faktoringu?

O faktoringu chyba słyszała większość osób.

Jednak nie każdy jest w stanie go właściwie zdefiniować, czy też wymienić korzyści, które z niego wynikają. Warto uzupełnić swoją wiedzę.

 

Czym jest faktoring?

Faktoring jest usługą finansową, która to polega na niczym innym jak na wykupieniu przez faktora wierzytelności nieprzeterminowanych od przedsiębiorcy. Właśnie dzięki temu dany przedsiębiorca uzyskuje pieniądze w niezwykle krótkim terminie właśnie po wystawieniu faktury i to bez względu na jej faktyczny termin płatności.

Co należy wiedzieć o faktoringu?

Zalety faktoringu

Skoro wiadomo już, czym jest faktoring, to warto było przedstawić także korzyści, które z niego płyną. Pierwszorzędną kwestią jest bardzo szybki dostęp do finansowania. Nie sposób nie wspomnieć także o możliwości zaproponowania kontrahentom wydłużonych terminów płatności, a także zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku.

Bardzo przydatne jest ograniczenie ryzyka, które jest związane z jednej strony z prowadzeniem działalności, a z drugiej strony z opóźnieniem płatności przez kontrahentów.

Kolejnymi zaletami faktoringu jest:

 

    • brak wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorcy,

 

    • sposób na finansowanie dodatkowe bez konieczności spełniania warunków dodatkowe, które się wiążą z kredytem,

 

    • brak konieczności posiadania zdolności kredytowej przez przedsiębiorcę.

Bardzo ważną informacją jest to, że w Polsce najpopularniejszy jest pełni faktoring. W nim przenosi się ryzyko niewypłacalności kontrahenta na faktoringową firmę. Co więcej, z faktoring korzystają głównie firmy, które zajmują się dystrybucją, produkcją, transportem, detalem, budownictwem, a także usługami innego rodzaju.

Kto może skorzystać z faktoringu? Tak naprawdę nie ma tutaj dokładnego uściślenia. Mogą z niego skorzystać nie tylko duże firmy, ale także te, które są mniejsze. Wielkość obrotów tutaj kompletnie się nie liczy. Na sam koniec wspomnijmy także o instytucji, która zrzesza faktorów w Polsce. Cóż to za instytucja? Jest to PZF (Polski Związek Faktorów).