W wielu maszynach budowlanych znajdziemy system zasilania hydrauliczne, dobrym przykładem mogą być koparki, aby system działał prawidłowo musi być on szczelny i posiadać odpowiednie ciśnienie.
Dlatego też żaden z elementów nie może zostać rozszczelniony, ponieważ przy obniżonym ciśnieniu maszyna przestaje działać. Należy więc pamiętać aby prawidłowo zainstalować wąż. Należy również uważać, aby wybrać właściwy typ i klasę węża do jego zastosowania. Węże hydrauliczne dostępny są w wielu różnych wersjach, rozmiarach i wytwarzane z różnego rodzaju materiałów. Zasadniczo wąż hydrauliczny doprowadza płyn hydrauliczny do różnych elementów hydraulicznych. Wszelkiego komponenty obejmują zawory, narzędzia i siłowniki, oczywiście wąż hydrauliczny powinien być elastyczny i wzmocniony. Wąż często składa się z kilku warstw zbrojenia, ponieważ układy hydrauliczne działają pod wysokim ciśnieniem.
Często specyfika wymaga aby waż był odpowiednio giętki, aby zmieścił się w miejscach trudnodostępnych.
Powinien być odporny na załamania, często jest to waż gumowy z metalowym oplotem, które chroni go przed czynnikami zewnętrznymi. Elastyczne węże są łatwe do zainstalowania i prowadzenia w porównaniu do sztywnych węży z tworzyw. Tego rodzaju rozwiązania są niezbędne tam gdzie maszyny i urządzenia działają w ruchu. Przykładem jest łyżka koparki, do której doprowadzany jest olej hydrauliczny w ruchu. W przypadku awarii zachodzi potrzeba wymiany, jednak czasem niektóre długości węży mogą być trudnostepne, wówczas może zajść potrzeba wykonania węża we własnym zakresie. Z pewnością zakuwanie węży hydraulicznych, powinna zrobić firma posiadająca odpowiednie doświadczenie i narzędzia. Jest to ważne ponieważ niewłaściwe przygotowanie węża może skutecznie opóźnić budowę, zepsuta maszyna może uniemożliwić prowadzenie prac. Po wykonaniu węża należy prowadzić próby ciśnieniowe, aby sprawdzić czy waż wykonany jest prawidłowo. Warto pamiętać że wąż będzie pracował z olejek po ciśnieniem, ale także w różnych temperaturach.